• Załóż swoje konto!
  *
  *
  *
  *
  *
  Fields marked with an asterisk (*) are required.
You are here: Home Baza słowa Życie wg ducha, czy życie wg ciała?

Życie wg ducha, czy życie wg ciała?

Email Drukuj PDF
da_golabW Nowym Testamencie, szczególnie w listach apostołów do ówczesnych wierzących, bardzo często spotykamy się z określeniami: stary człowiek, nowy człowiek, człowiek cielesny, człowiek duchowy. Możemy również zauważyć, że duży nacisk jest położony na  postępowanie wg ducha a nie wg ciała, bardziej nawet niż na moralny styl życia. Na czym to polega i dlaczego autorom, głównie Św. Pawłowi, zależało by wierzący żyli wg ducha, pozbyli się starego człowieka i za wszelką cenę wystrzegali się postępowania i życia wg ciała?

Po Adamie i Ewie, którzy zgrzeszyli w Edenie, każdy człowiek dziedziczy grzeszną naturę. Nic nie trzeba robić, by być grzesznikiem i przez to niewolnikiem diabła. Dopiero gdy przyjmujemy przez wiarę zbawienie dokonane na krzyżu przez Jezusa naradzając się przy tym na nowo z Bożego Ducha, Biblia określa nas jako nowego człowieka. Mimo że nasz stary człowiek został ukrzyżowany z Jezusem, wydostanie się spod jego kontroli i panowania jest procesem. Od nas zależy czy się na to zgodzimy i poddamy. Musimy wiedzieć, że nasz stary człowiek jest niewolnikiem diabła i postępuje zgodnie z jego wolą.

Bóg chce byśmy mieli władzę nad swoim życiem, rozumieli jakie siły oddziałują na nas i świadomie podejmowali decyzję. Jest to możliwe dopiero gdy będziemy postępowali wg ducha. Człowiek cielesny nie jest w stanie o niczym zadecydować, jego działanie jest motywowane impulsami ciała i duszy. Łatwo poddaje się wpływom otoczenia, gdy przebywa wśród wierzących - cieszy się i chwali Boga, gdy okoliczności zmienią się na złe – narzeka, kłóci się, ulega presji. Człowiek duchowy biorąc energię od Boga pod postacią Słowa, łaski i miłości, nabiera sił. Cechą duchowego człowieka jest to, że widzi i wybiera, jest świadomy i w wolności podejmuje decyzje. Ma siłę sprzeciwić diabelskiemu prądowi i presji. Nie istnieje coś takiego jak decyzja lub wybór cielesnego człowieka – tylko wydaje mu się że wybiera i ma wpływ na swoje życie, ale jest to kompletna nieprawda, ponieważ jest on sterowany przez diabła i dokładnie wypełnia jego wolę.

Bożą wolą dla nas jest byśmy wzięli zbawienie a potem wolność. Diabeł natomiast chce prowadzić ludzi od narodzin do wiecznego potępienia jako swoich niewolników i dba o to by nie pojawiła się nawet świadomość, że można żyć inaczej i pójść pod prąd. Diabeł przejmuje umysł i serce człowieka, przywiązuje je do cielesnych rzeczy by uniemożliwić mu zaufanie Bogu. Dlatego w Biblii jest ostrzeżenie byśmy strzegli umysłu i chronili swoje serce. Duchowe życie nie jest czymś skomplikowanym – polega ono na tym, że jesteśmy blisko Boga, bierzemy od Niego siłę i światło oraz jesteśmy wolni by podejmować świadome decyzje i nie ulegać presji diabła.
Środa, 21 grudzień 2011